מילון מונחים

מילון מונחים

הדיפו הינו מרכז האחסנה, הטיפול והתפעול של קרונות הרכבת. בדיפו מבוצעים, בין היתר, טיפולים טכניים, בדיקות בטיחותיות, עבודות ניקיון, עבודות תחזוקה ועוד.

בקו האדום הדיפו ממוקם מצפון לקרית אריה בפתח-תקווה

הקו הירוק שני מתחמי דיפו – בחולון ובהרצליה

בקו הסגול הדיפו ממוקם בסמוך לכביש 40, בין הישובים בארות יצחק ובני עטרות.

PTO – Operate to Permit

 היתר הניתן על ידי משרד התחבורה להפעלת הקו.

מבנה שבו מותקנות מערכות חשמל, בין היתר טרנספורמציה להנעת הרכבת, אספקת חשמל למערכות העזר וציוד לשעת חירום, וכן מערכות תקשורת ואיתות.

מונח בינלאומי מוסכם המשקף את שיעור פליטות גזי החממה התורמים להתחממות הגלובלית. הוא נוצר במהלך מחזור חייו של אדם, מוצר, אירוע, חברה או מדינה. נת"ע בחרה לבחון את מידת פליטת גזי החממה הנפלטים במהלך הפעילות כבר בשלב תכנון הקו הראשון ובתחילת ביצועו, מתוך מחויבות לתושבי גוש דן ולאזרחי מדינת ישראל ובמטרה לתרום תרומה של ממש להפחתת הפגיעה בסביבה למעננו ולמען הדורות הבאים.

רכבת הנמצאת בהפרדה מפלסית מלאה מהכביש מנהרה או גשר. המטרו מאופיין במהירות נסיעה ובקיבולת נוסעים גבוהות. עם זאת, רמת הנגישות של התחנות נמוכה יותר, מאחר שהן נמצאות מתחת או מעל לפני הקרקע והמרחק ביניהן רב יחסית.

מטרופולין הוא ריכוז עירוני גדול, הכולל מספר רב של רשויות מקומיות, מועצות אזוריות ויישובים כפריים הסמוכים זה לזה. אלו יוצרים ישות תפקודית אחת ונמצאים בקשרים של שילוב כלכלי, חברתי ותרבותי. במדינת ישראל מוגדרים ארבעה מטרופולינים: ירושלים, תל אביב, חיפה ובאר שבע.

לפי הגדרת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מטרופולין תל אביב כולל את שטחי מחוזות תל אביב והמרכז (של משרד הפנים) ואת אזור העיר אשדוד. המטרופולין חולק בהתאם למבנה הפנימי שלו, לגלעין ולשלוש טבעות: פנימית, תיכונה וחיצוני לכל אחת מהטבעות חלוקה פנימית לגזרות.

מערכת הנותנת עדיפות לתנועות מסוימות (במקרה שלנו לרכבת הקלה) על פני תנועה אחרת כמו כלי רכב או הולכי רגל במעבר בצמתים. המערכת פועלת בצורה אדפטיבית למצב התנועה בצומת בזמן אמת.

המערכות המשמשות את הרכבת הן בין היתר מערכות מסילה, מערכות החשמל, מערכות אלקטרו-מכניות, מערכות איתות, מערכות תקשורת, מידע וביטחון, מערכות כרטוס, מרכז בקרה ותפעול ומערכות סייבר (מערכות אבטחת המידע הנותנות הגנה מפני איומים על המערכות הרכבתיות). חלק מהמערכות מותקנות על גבי הקרונות. מערכות החשמל, המידע, התקשורת והמסילה מותקנות במקטע העילי ובמנהרות.

מרכז בקרה לניהול התנועה, השליטה ובקרת הרמזורים במטרופולין תל-אביב. המרכז כולל מערכות בקרת רק"ל ותחבורה ציבורית ומערכות בקרה ושליטה ברמזורים, ניהול תנועה ואירועים. מרכז הבקרה של הקו האדום נמצא בדיפו.

ראשי תיבות של "מערכת תחבורה עתירת נוסעים". תרגום למונח Mass Transit System. אמצעי התחבורה שישתמשו בהן במטרופולין תל-אביב הן רכבת קלה ומטרו. שתי טכנולוגיות התחבורה פועלות בנתיבים ייעודיים ובלעדיים ומקבלות זכויות דרך עדיפות, כולל עדיפות בצמתים מרומזרים. לאמצעי התחבורה גם מערכת כרטוס מתוחכמת שמפחיתה משמעותית את זמני העצירה בתחנה. מהירות המתע"ן גבוהה מזו של מערכת האוטובוסים. התרומה הסביבתית המרבית מושגת באמצעות שימוש ברכבות הקלות החשמליות, המצמצמות כמעט לחלוטין את זיהום האוויר ואת רמת הרעש בעת הפעלתן.

באנגלית Slurry. טכניקת בנייה המשמשת ליציקת קירות דיפון מבטון מזוין באזורים שבהם הקרקע רכה או שיש בה מי תהום בקרבה רבה לפני השטח. שיטה זו משמשת בדרך כלל לבניית קירות הפועלים כמחסום מים. בדפנות ישנו בור תת קרקעי ומייצבים אותן כדי לאפשר יציקת יסודות בתוכו. נוסף על כך, השיטה משמשת לבניית קירות דיפון התוחמים מנהרות או כל מבנה תת קרקעי אחר.

העבודות על התוואי העילי של הרכבת הקלה מתחלקות לשלושה חלקים:

אינפרה 1 - עבודות לפינוי והעתקת תשתיות, השלמת חתך רחוב למצב סופי ועבודות הכנה ברצועות הרכבת.

אינפרה 2 - עבודות הקמה ותחזוקה של כלל מערכות הרכבת לרבות מסילה, מערכות, חשמול חדרים טכניים, תקשורת, דיפו וציוד נייד (קרונות).

 אינפרה 3 - עבודות פיתוח נופי, גיאומטריה סופית וקרצוף-ריבוד של הכביש.

ביצוע עבודות גמר בכל התחנות התת קרקעיות, רכש והתקנה של מערכות אלקטרו-מכניות כמו מעליות, מיזוג אוויר ותאורה.

מבנה תת קרקעי המהווה את המעבר ממפלס הרחוב למפלס התת-הקרקעי ומאפשר לרכבת הקלה להיכנס למנהרה. בקו האדום שלושה פורטלים:

  • פורטל שנקר - ממוקם בכניסה לתחומי העיר פתח-תקווה בסמוך לצומת גהה (כביש 4).
  • פורטל הדיפו – נמצא במתחם הדיפו, בצפון העיר פתח-תקווה, בין נחל הירקון לדרך אם המושבות.
  • פורטל אליפלט – ממוקם בשכונת נווה צדק בתל אביב.

בקו הירוק שני פורטלים:

  • פורטל נורדאו – ברחוב אבן גבירול פינת נורדאו בצפון תל אביב
  • פורטל לוינסקי – בשדרות הר ציון פינת לוינסקי בדרום תל אביב

Chamber. בעברית: מסעף, התלכדות מנהרות בתוך חלל תת קרקעי.

פרויקט הציוד הנייד של הקו האדום כולל רכש ותחזוקה של 90 קרונות, מתוכם 22 קרונות בעלי קבינה כפולה ו-68 קרונות בעלי קבינה אחת.

באנגלית  LRT - Light Rail Transit

אמצעי מתע"ן הנע על מסילה באמצעות הנעה חשמלית בנתיב נפרד. הרכבת הקלה הינה בעלת קיבולת נוסעים גבוהה יחסית, רצפה נמוכה המאפשרת נגישות לבעלי מוגבלויות ואפשרות להנחיה. הרכבת מונעת באמצעות מנוע ידידותי לסביבה וכוללת מערכות תומכות (בקרה, העדפה, מידע, כרטוס אוטומטי ועוד).

גוף האחראי על הסדרי התנועה (תמרור, שילוט, סימונים על הכביש ורמזורים) בתחום המינוי שלו. המינוי נקבע על ידי המפקח הארצי על התעבורה במשרד התחבורה בתיאום עם משרד התחבורה. נת"ע מוסמכת כרשות התמרור המקומית לכל אורך תוואי הקווים בכל הרשויות המקומיות, למעט בתחום תל אביב.

מכונה לכריית מנהרות. אורכה של כל מכונה הוא כ-115 מטרים, קוטרה 7.5 מטרים ומשקלה כ-900 טון. כל מכונה היא מפעל תת קרקעי עצום שמבצע שלוש פעולות במקביל: חפירה בעומק האדמה, פינוי עודפי העפר ודיפון המנהרות בטבעות בטון. כל זה קורה מתחת לפני השטח, בלי רעש ובלי הפרעות לתנועה.